אחד הפרמטרים החשובים ביותר ברהיט הוא סוג העץ ממנו הוא הורכב, סוג העץ הוא גורם מכריע בתוחלת החיים של הרהיט, המראה שלו ועוד. במאמר זה נסקור את ששת סוגי העץ השכיחים ביותר, יתרונותיהם וחסרונותיהם. את סוגי העץ נוכל לחלק לשתי קטגוריות, מלאים – טבעיים או תעשייתיים – מיוצרים על ידי מפעלים ומשלבים בתוכם חלקי עץ.

סיבית

סיבית הינה לוח עץ המיוצר במפעל, לא מדובר כאן בעץ מלא. לוח זה מיוצר מסיבי עץ עדינים אשר מודבקים זה לזה בעזרת שרף בצורה אחידה לכל עובי הלוח. הדחיסות הגבוהה של הסיבים בלוח יוצרת מראה של מרקם אחיד ולא ניתן לראות את סיבי העץ מהצד. הסיבית עוברת תהליכים של אידוי וכבישה בטמפרטורות ולחץ גבוהים והאיכות של תהליכים אלה תקבע את האיכות של לוח הסיבית. סיבית בעלת צפיפות גבוהה אשר הודבקה בעזרת שרף איכותי תראה עמידות וחוזק גבוהים מאוד, הצפיפות המינימלית של סיבית לריהוט צריכה להיות 600 ק”ג למטר מעוקב ועלייה לעמוד בתקן E1 (אמידה של רמות הגז הנפלט מן הדבקים).

מ.ד.פ

המ.ד.פ או באנגלית MDF הוא למעשה עץ תעשייתי העשוי משאריות נסורת, אבק שיוף וסיבי תאית אשר נכנס לשימוש בשנות השמונים של המאה הקודמת. המ.ד.פ דומה מאוד בתהליך הכנתו לסיבית ורמת הדחיסות שלו נחשבת לבינונית (600-800 ק”ג למטר מעוקב). חומר זה נמצא בשימוש רב בתעשיית הרהיטים. על סכנת ההרעלה של השרף בו משתמשים בתהליך ייצור ה מ.ד.פ. התגברו בשנים האחרונות ע”י החמרת התקנים המאפשרים לייבא עץ לישראל. יש לוודא שהוא עומד בתו התקן E1 . הלוח הוא נוח מאוד לעבודה ומראה רמות גמישות גבוהות, העלות שלו נמוכה יחסית וללוח מראה אחיד שאינו מתבקע או נחרץ.

מזונית

מזונית הינה לוח עץ תעשייתי המורכב מתערובת של שבבי עץ עם דבק (ניתן למצוא גם מזונית אשר הוכנה ללא דבק) אשר נכבשו בלחץ גבוה (לא גבוה כמו המ.ד.פ) ובטמפרטורה גבוהה. מכיוון שלתערובת משקל סגולי נמוך יחסית, השימוש העיקרי בה הוא לתחתיות וחלקים אחוריים של ארונות. המזונית הינה קלה וזולה מסוגי עץ אחרים.

סנדוויץ

לוח הסנדוויץ מיוצר במפעל ומכיל מספר שכבות של עץ. השוני בין לוח הסנדוויץ לסיבית נמצא בצורת העץ, אם בסיבית הודבקו סיבים רבים של עץ, כאן מדובר בגיליונות עץ דקים המודבקים ביחד. גיליונות העץ מודבקים בצורה כזו שסיבי העץ מסודרים בשתי וערב בין שכבה לשכבה ובכך מקנים לו עמידות גבוהה מאוד מעיוותים. הסידור המיוחד הזה מאפשר לגיליונות העץ להפעיל לחץ הפוך אחד על השני ובכך משאיר את היחידה כולה בצורה המקורית לזמן רב. איכות הסנדוויץ תלויה בשכבות העץ מהן הוא מורכב, ניתן לשלב מספר סוגים של עצים ולעיתים נראה גיליונות מעץ פחות איכותי במרכז וגיליונות של עץ איכותי בשכבות החיצוניות. הסנדוויץ יהיה מורכב ממספר אי זוגי של שכבות ופלטה איכותית צריכה להיות מורכבת מיותר מאשר שבע שכבות.

עץ בוק

עץ בוק הינו שם נוסף לעץ האשור, כמובן שמדובר כאן בפלטות מעץ טבעי ומלא. ניתן למצוא מגוון של עצי בוק ממקורות שונים בארץ, רוב היבוא נעשה ממדינות ברחבי אירופה. כאשר עץ הבוק מגיע לארץ הוא עובר תהליכי גימור שונים אשר ישפרו את עמידותו כך שיוכל להחזיק באקלים המאתגר הקיים בארץ ישראל. עץ זה הינו חזק מאוד ומשתמשים בו בעיקר לבניית דלתות כניסה מעוצבות, פרופילים, חלקי ארונות, מעקות ומדרגות. הגוון של העץ נקבע על פי כיוון החיתוך ולכן ניתן למצוא מבחר רחב של גוונים.

שילוב של חלקים מעץ בוק ברהיטים ביתיים מקנה להם עמידות גבוהה, מראה יוקרתי ואיכות כללית טובה מאוד.

עץ אורן

עץ האורן הינו חלק ממשפחת האורניים–והוא סוג של עץ מחטני. קיימים מעל למאה סוגים שונים של עצי אורן ברחבי העולם. עץ האורן מסוגל לגדול גם באזורים צפופים, הכמות הגדולה של העצים מהסוג הזה מורידה את המחיר שלהם ביחס לסוגי עץ אחרים. מכיוון שהעץ הזה הינו דק יחסית הוא נמצא בשימוש גם בתעשיית הנייר. מעבר לכך, מכינים מעץ זה רהיטים רבים, דקים לחצר, פרגולות ואפילו גגות. לעץ אורן ישנם יתרונות רבים אך המחיר שלו הוא העיקרי שבהם. הרהיטים הביתיים המיוצרים מעץ אורן אהובים בארץ כי הם שייכים לקבוצת העץ המלא ומקנים לרהיט אופי צעיר ורענן. לא ניתן לייצר כל רהיט מעץ אורן בגלל מגבלות החיבורים ותוצאת המחיר הסופית של המוצר.

לילך רהיטים

אנו מתמחים בעולם העץ, הפרזול והציפויים לעץ, כאשר כל רהיט שלנונבנה מהעץ המתאים והאיכותי ביותר בכדי שיבצע את תפקידו לשנים רבות ולא יאכזב. אם ברצונך לרכוש רהיטים חדשים, זה הזמן ליצור איתנו קשר ולקבל את הרהיטים המושלמים בשבילך.

עץ גושני

הוא כינוי כללי לסוג של עץ מלא המגיע בגוש אחד ומשמש בעיקר לבניית פרגולות, גדרות, גגות ורהיטי גן עץ גושני נחשב רך וחזק, הוא נוח לעיבוד אולם מרשים מאוד בצורתו הטבעית, יש לו מראה מסיבי ופראי וצבעו לבן צהבהב.

השארת תגובה