תפקיד הציפוי הוא לשמור על העץ מפני נזקים סביבתיים ולתת לו את הגימור המושלם. בחירת סוג הציפוי יכולה להיות קריטית לאורך החיים של העץ ועלייה להתאים לאופי הרהיט ולסוג העץ אותו היא מצפה. במאמר זה נסקור את ששת סוגי הציפויים לעץ השכיחים ביותר בארץ ישראל.

פורמייקה

ישנם מספר סוגים של פורמייקה והם משמשים לציפוי פנימי וחיצוני של רהיטים, ציפוי פלטות עץ בתהליך הייצור והן פופולאריות מאוד בציפוי שולחנות בביתי ספר. פורמייקה נחשבת לאחד מהחומרים העיצוביים המגוונים ביותר. בעזרת המסה של שכבות של נייר קרטון מוספגות בשרף עם נייר דקורטיבי וליגנין להגנה, נוצר לוח פורמייקה הקשיח יותר מרוב לוחות העץ. עוביו הרגיל של לוח פורמייקה הינו 0.7 מ”מ אך ניתן למצוא לוחות של עד כ-20 מ”מ. אפשרויות העיצוב בפורמייקה הן רבות וניתן לבחור בין מגוון של צבעים, טקסטורות ומרקמים. ציפויי פורמייקה שכיחים מאוד בכל סוגי הריהוט בבית ובבתי עסק. לחומר זה עמידות גבוהה ומחיר יחסית נמוך.

מלמין

מלמין הינו שכבה דקה המגנה על לוח העץ עליו היא יצוקה, עובייה הוא כ-0.2 מ”מ והיא עשויה מנייר מודפס מוספג שרפים. המלמין מוספג בשרפים ובדבקים אחרים אשר עוברים ייבוש מספר פעמים עד שהוא עובר לשלב העיצוב. בעזרת שיטות צביעה שונות ניתן להגיע למגוון רב של אפקטים עיצוביים, החל מברק גבוה, דרך מראה עתיק או גבישי ועד להדגשה של נקבוביות. כמובן שניתן לבחור באיזה צבע יגיע המלמין. המלמין עמיד פחות מפורמייקה מפני שריטות ושחיקה. תהליך הייצור של המלמין וההשקעה בו תקבע את חוזקו וקשיותו. ואולם יצרנים טובים מגיעים לדרגה גבוהה של חוזק וקשיות. ולעיתים אף קשה להבחין אם זה מלמין או פורמייקה.

פורניר

הפורניר עשוי מקילוף דק של גזע עץ והוא משמש כציפוי איכותי לרהיטים. הפורניר מסוגל לספק מראה אופנתי וטבעי של עץ אמיתי ללא השימוש בעץ מלא בזמן בניית הרהיט. בדרך כלל, עוביו של הפורניר יהיה 0.6 מ”מ ולעיתים ניתן להשתמש במספר שכבות. סוגי העץ הפופולאריים ביותר בהכנת פורניר כיום הם עץ מייפל, בוק, אלון, דובדבן, וונגה ואגוז. בעזרת הדבקה או תפירה של מספר שכבות פורניר, ניתן להגיע למגוון עיצובים מרשימים בעלות נמוכה יחסית לעץ מלא.

קנט PVC

השימוש העיקרי של הקנט הוא בגימור והגנה על רהיטים רבים, ברוב המקרים נראה את הקנט מודבק לפלטת העץ באמצעות PVC. העובי הממוצע של קנט הוא 0.4 מ”מ וניתן להזמין קנט עבה או דק במספר מילימטרים. בשוק כיום ישנן אפשרויות רבות לסוג הקנט, החל מהקנט המוכר, דרך קנט מפלסטיק ועד לקנט יצוק. לעיתים נזדקק לשכבה נוספת על הקנט בכדי להגן מפני שריטות או קילוף של הקנט מהפלטה.

צביעת שלייפלק

שלייפלק הינה שיטה חדשה ואיכותית לצביעה של מגוון רהיטים ומוצרי עץ. צביעת השלייפלק מעניקה למשטח העץ מראה אחיד ומושלם ללא חריצים או מגרעות. תהליך הצביעה נעשה בחדר סטרילי ואטום והטמפרטורה ותנאי הלחות בו מבוקרים ונשמרים תחת מעקב רציף. בעזרת חימום החדר, מזרזים את תהליך הייבוש וההתקשות של הצבע ובכך מונעים הידבקות של חלקיקי אבק על הצבע הטרי. ניתן להגיע לרמות גבוהות מאוד של גימור בעזרת צביעת שלייפלק ולבחור בין מגוון רב של צבעים ואפקטים כגון צבע מבריק או מט. מסיבה זו השימוש בשיטת הצביעה הזו נפוץ בריהוט ביתי ולמטבחים .

צביעת לקה בגוונים

לקה הינה שכבה או כמה שכבות המגנות על רהיטי העץ מפני נזקי הסביבה ומזיקים כאחד. בכדי להכין את הלקה ממיסים בנוזל שרף, ניתן לערבב מספר שרפים, שמנים ולעיתים אף אלכוהול בתהליך יצירת הלקה. את הלקה מורחים על משטח העץ עליו רוצים להגן וכמובן שיש למרוח בצורה אחידה ולתת לשכבה להתייבש בכדי לקבל מראה אחיד. בניגוד ללקה הרגילה, כיום ישנם סוגי לקה בגוונים אשר מעבר להגנה יעניקו גם פן עיצובי למשטח עליו הם מגנים. הגוונים של הלקה יכולים לשנות לחלוטין את המראה של משטח העץ ומכיוון שהלקה הינה חצי שקופה יש לבדוק לאיזה גוון היא תביא את הרהיט וכיצד הוא ישתלב עם שאר הרהיטים באזור.

סוגי ציפויים לעץ אצל המומחים

לילך רהיטים הנו בית עסק מקצועי וותיק, המספק מגוון רחב של רהיטים בכל רמות וסוגי הגימור. אנחנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר, לספר לנו על הצרכים והציפיות שלך ולקבל את הרהיט המושלם בשבילך.

השארת תגובה